Openy Dominikańskiej Szkoły Współczesności to przede wszystkim próba zrozumienia. Ze zrozumienia rodzi się zaangażowanie – w kulturę, w społeczeństwo, w religię. Nasza inicjatywa ma być próbą nienaiwnego oświetlania współczesności z różnych stron. W pewnym sensie jedynie pretekstem i zachętą dla własnych poszukiwań. Wśród zapraszanych wykładowców znajdują się nie tylko wybitni znawcy omawianej problematyki, ale zarazem osoby pochodzące z różnych tradycji intelektualnych, prezentujące odmienne sposoby ujmowania i rozumienia rzeczywistości.

W latach ubiegłych z wykładami pojawili się m.in. ś.p. Zygmunt Kubiak,Piotr Kłodkowski, Bronisław Wildstein, Krzysztof Zanussi, Bartłomiej Dobroczyński, Elżbieta Wolicka, Tomasz Lis, Dariusz Karłowicz, o.Maciej Zięba OP, Michał Bohun, Jarosław Gowin, Agata Bielik-Robson, Ryszard Legutko, Bogdan Szlachta, Jadwiga Staniszkis, o. J.A. Kłoczowski OP. Zastanawiano się nad takimi zagadnieniami, jak korzenie Europy, kondycja Zachodu i konflikt między cywilizacjami. Debatowano o globalizacji, demokracji, popkulturze, społeczeństwie otwartym i współczesnej postaci buntu mas. Udzielano odpowiedzi na pytanie, czy jest nam dziś potrzebna inteligencja, przestrzegano przed typową dla intelektualistów pokusą pogardy w myśleniu.

Dominikańska Szkoła Współczesności wciąż się rozwija, wychodząc naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom krakowskich studentów.

Wykłady odbywają się raz w miesiącu, we środę o 19:30 w Beczce przy ulicy Stolarskiej 12 w Krakowie. Zapraszamy!!

... czyli jak wystawić pomnik ze spiżu dla świata z plastiku.

Nieważne, czy z wypiekami na twarzy ściągasz o 3 w nocy film Bergmana, którego jeszcze nie widziałeś, czy w tygodniu punkt 20.00 rozsiadasz się wygodnie, by w zaciszu fotela łkać przy "M jak Miłość", czy z zacięciem godnym samuraja wyszukujesz na aukcjach archiwalne numery "bruLionu", czy kulturalnie wysyca cię rubryka "Kultura" w "Gali", czy znasz na wyrywki kawałki Sugababes, ale niewiele mówią Ci hasła Coltrane, Satriani, Strawiński – bo o tym wszystkim możesz się tutaj wypowiedzieć. W Obyczajniku walczymy razem z kulturą – lub przeciwko niej. W świecie jednodniowych emocji tropimy i próbujemy ocalić to, co obdarzone jest długowiecznością. Rozmawiamy o obyczaju, trendzie, psychologii i anty-psychologii, podstarzałych świętoszkach i nowoczesnych świętych.

Rozmawiamy i słuchamy przy herbacie - i niespodziance - w poniedziałki, zawsze o 19.15 w Beczce.

"Idziesz przez świat i światu

dajesz kształt przez swoje czyny,

spójrz w świat, we świata kształt,

a ujrzysz swoje winy"

S. Wyspiański

Dyskutujemy. W gąszczu wypowiedzi i pod ostrzałem argumentów szukamy odpowiedzi na zadane pytania. Skupiać się będziemy na tematach związanych z polityką [rozumianą szerzej, niż tylko tą parlamentarną] i społeczeństwem. O sprawach, dotyczących nas w kontekście społeczności [tych kilkuosobowych, i tych wielomilionowych] do jakich należymy i za które chcemy być odpowiedzialni.

Zapraszamy w poniedziałki o 19.15 w Beczce.

Zapraszamy na spotkania DSWu3: Idee, grupy poświęconej zagadnieniom społecznym, filozoficznym i antropologicznym. Zmiany, jakie następują we współczesnym świecie, we wszystkich wymiarach (od skali globalnej do rodziny), zwłaszcza w sferze wartości, wymagają refleksji, komentarza, wyrażania własnych opinii. Nie chcemy być biernymi obserwatorami; chcemy dyskutować, spierać się o nasze wizje świata, komentować teksty próbujące uchwycić kształt współczesności. Wierzymy, że pozwoli to nie tylko myśleć o dynamicznej rzeczywistości, ale także na nią wpływać. Czekamy na Was, Wasze pomysły, opinie i zaangażowanie!

Poniedziałek, godz. 19:15, Beczka